Lokata czy konto oszczędnościowe?

Posiadanie oszczędności od zawsze wiązało się z bardzo ważną decyzją: gdzie ulokować posiadane przez nas pieniądze tak, by były bezpieczne? Najczęściej kierujemy się do banku, gdzie jego pracownicy zaoferują nam jeden z dwóch produktów. Jest to albo lokata albo konto oszczędnościowe.

Oba produkty nieco się od siebie różnią i w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać albo jeden z nich albo oba. Lokaty wiążą się zazwyczaj z koniecznością zdeponowania pieniędzy na określony czas oraz na ustalone z góry oprocentowanie. W zależności od banku oraz aktualnej oferty, banki oferują najczęściej około 5-6% w skali roku. Niektóre oferty promocyjne potrafią jednak sprawić, że nasze pieniądze oprocentowane są na 7% w skali roku a czasem nawet więcej. Najlepsza aktualnie dostępna lokata to ponad 9% w skali roku! Taka kwota jest jednak ofertą promocyjną i nie powinniśmy liczyć na długoterminowe zyski na tym poziomie. Dodatkowo w przypadku takich ofert posiadamy ograniczoną kwotę, którą możemy zdeponować w banku.

Konto oszczędnościowe posiada jedną, bardzo ważną przewagę nad lokatami: pieniądze możemy wypłacić w każdym momencie bez utraty odsetek. Tak naprawdę konto oszczędnościowe jest niemalże tym samym, co lokata jednodniowa. Oprocentowanie tego typu produktów jest bardzo zróżnicowane, jednak bez większych problemów możemy liczyć na 5-5,8% w skali roku. W niektórych przypadkach, tak samo jak w przypadku lokaty bankowej, możemy liczyć na promocyjne oferty, które znacząco zwiększą nasze zyski. Konto oszczędnościowe z każdym rokiem coraz bardziej zyskuje na popularności i banki coraz chętniej oferują klientom właśnie to rozwiązanie pomimo tego, że pieniądze możemy wypłacić w dowolnym momencie. Minusem jest oczywiście nieco niższe oprocentowanie w porównaniu do tradycyjnych lokat bankowych.

Taras – zajmuję się prowadzeniem portali finansowych. Ranking lokat bankowych – tutaj dowiesz się, który bank oferuję najwyższe oprocentowanie na lokacie.

 

Advertisements

One thought on “Lokata czy konto oszczędnościowe?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s